Pred i po narodení dieťatka sa na nás valí nepreberné množstvo informácií. Televízia, internet, iné mamičky, babičky, dokonca teta z piateho kolena cíti potrebu zasvätiť nás do tajov rodičovstva. Mama vám povie, že za ich čias sa deti kúpali každý deň a výdatne mastili olejom. Kamoške zase lekárka hovorila, že nie je potrebné deti kúpať každý deň. A svokor sa pýta či už ste kúpili detské mydielko. Veď tak krásne voňajú…
Oleje, sprchové gély, mydlá, šampóny, krémy na tvár a zadoček. Priznajte sa, ktorá z vás má už vo svojej výbavičke všetko nachystané? Poďme sa teraz bližšie pozrieť na jednotlivé druhy detskej kozmetiky a uvidíme, aké alternatívy k nim vieme nájsť aj doma v špajzi.
Detský olej.Hydratuje, ošetruje, chráni a navyše pekne vonia. V súčasnosti existuje široká ponuka prírodných či menej prírodných olejov, parfumovaných či hypoalergénnych. Ak si nepotrpíte na výrazné vône, ideálneho adepta, ktorý plnohodnotne zastúpi všetkých drahších kolegov, máte pravdepodobne v kuchyni. Kokosový olej. I napriek tomu, že pozitíva jeho pravidelnej konzumácie boli vedeckými štúdiami už viackrát prekvapivo vyvrátené, jeho blahodárne účinky na pokožku sú nespochybniteľné. Ak si k tomu prirátate ešte príjemnú vôňu, máte jednoznačného favorita.
Sprchové gély a mydlá.V minulosti boli veľmi preferované najmä tuhé mydlá, dnes sú o niečo rozšírenejšie formy sprchových gélov a emulzií. Tak či onak, malému telíčku úplne postačí čistá voda a ďalšie vysušovanie pokožky podobnými prípravkami pravdepodobne nie je potrebné. Ak predsa len trváte na tom, že chcete do kúpeľa niečo pridať, vyskúšajte raz do týždňa kúru mletými ovsenými vločkami. Rozmixované ovsené vločky vysypte do vody a po skončení pokožku bez oplachovania osušte.
Krémy na tvár a zadoček. V zimnom období sa môže zdať žiaduce hydratovať jemnú detskú tváričku hutnejšími krémami, ktoré dobre udržia vlhkosť a ochránia pokožku pred vplyvom chladného počasia. Skľudňujúce krémy na zadoček zväčša pomáhajú v boji so zapareninami, ktoré sa zvyknú častejšie objavovať najmä v letnom období, kedy pokožka pod plienkou ťažšie dýcha. V oboch prípadoch pravdepodobne úplne postačí už spomínaný kokosový olej. Môžete ho použiť i pri každom prebaľovaní ako prevenciu vzniku zaparenín. Vytvorí na pokožke jemný film a účinne ju ochráni.